Yerli ve Milli E-posta Sistemi Yerli ve Milli E-posta Sistemi
Fatih SARAÇ - fatihsarac Fatih SARAÇ
08 Ağustos 2017, Salı 13:48 / 129

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Tarafından Türkiye'nin Kendi E-posta Sistemine Geçeceğini Açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan katıldığı bir televizyon programında bir çok açıklama yaptı. Bunlardan bir tanesi de Türkiye'nin kendi e-posta sistemine geçecek olmasıydı.

Bakan Arslan'a yaptığı açıklamada, e-posta gönderdiğimizde bilgiler yurt dışındaki server'lara gidip sonra kişiye ulaştığını ve bunun güvenli olmadığını belirtti. Kurulacak yerli ve milli e-posta sistemiyle birlikte bu sorun ortadan kalkıp, gönderilen e-postalar Türkiye dışına çıkmadan iletilecek. 2018 yılının sonuna kadar aktif edilecek sistemi kamu kurum ve kuruluşlarının kullanmasının zorunlu olacağı belirtildi.

İnternet'in en büyük nimetlerinden birisi olan e-postanın kısaca çalışma mantığı şöyledir; Bir arayüz vasıtasıyla oluşturduğunuz e-posta içeriği STMP (Simple Mail Transfer Protocol) adı verilen sunucu ve istemci arasındaki alış veriş protokülünü düzenleyen sisteme ulaşır, TCP (Transmission Control Protocol) adı verilen diğer protokol ile bu veri parçalara ayrılıp, alıcı tarafına ulaştırılır. Aradaki taşıma işlemini MTA, MDA, MUA isimleri verilen server'lar yapmaktadır. Genel olarak MTA (Message Transfer Agent) kullanılmaktadır ve bu sunucuların dünya üzerindeki sayısı sınırlıdır.

Bu sebepten dolayı Bakan Arslan'ın e-postaların yurt dışına çıkması konusunda haklılık payı vardır fakat bahsettiğim protokoller sebebiyle giden ve gelen mail içeriklerinin takibi sanıldığı kadar basit değildir. Ayrıca e-posta alıp verme söz konusu olduğunda e-posta içeriğinin yurt dışına çıkmama gibi bir ihtimali yoktur. Bunu ancak Intranet yani dışarıya kapalı bağımsız bağlantı sistemleri ile sağlayabilirsiniz.
1 kişi beğendi.